Historie

Předchůdcem našeho domova bylo zařízení v Sazené. Zde je pár informací o něm.

Předchůdcem našeho domova bylo zařízení v Sazené

Dětský domov Sazená – historie

Dětský domov byl otevřen 15. 6. 1965 v budově bývalé základní školy, která byla zrušena. Domov sem byl přemístěn z Kladna, kde v objektu bývalého dětského domova vznikl pionýrský dům. Prvním ředitelem domova byl pan František Sojka, při neúplném personálním obsazení bylo pečováno o 38 děvčat. Původní kapacita zařízení byla 45 dětí. Nemocného ředitele zastupovala paní Marie Studená až do doby, kdy byl jmenován nový ředitel, pan Zdeněk Mojžíš, který stál v čele organizace po celých 16 let a pod jehož vedením byla zkrášlena zahrada, dvůr a interiér domova. Na všech těchto pracích se podílely vždy i děti.

V osmdesátých letech se domov přeměnil na koedukované zařízení, objevili se zde tedy chlapci společně s dívkami. V té době již byl ředitelem pan Mgr. Ivan Kurz, který ve funkci setrval až do roku 1995, kdy se jako starosta města Velvary již nemohl věnovat práci v domově. Kapacita domova byla v té době 30 dětí, s nástupem nových zákonných norem se snížila na současných šestnáct, což je vzhledem k dispozičnímu řešení objektu optimální.

Za 42 let existence dětského domova jím prošlo cca 400 dětí, které zde prožily mnohdy celé mládí a na domov nezapomínají. Děti, které domovem prošly, jsou zde vždy vítány a rády se sem vracejí.

Napsali o nás